Portret współczesny – narracja i realizm.

Artystyczny portret i autoportret umiejscowiony w konkretnej czasoprzestrzeni jest jedną z najciekawszych form dokumentowania wizerunku człowieka od wieków – na ich przestrzeni zmieniają się techniki, forma, filozofia i artyści, dzięki którym poznajemy historię wielu znaczących postaci. Wystawa prezentuje twórczość Klaudii Ka i Hugo Silva – artystów, których malarstwo pobudza widza do zatrzymania się na chwilę i bacznego przyjrzenia drugiemu człowiekowi – światu, w którym został uchwycony, czy też gestu, momentu, dynamicznego, emocjonalnego lub wyciszonego ułamka z życia, zatrzymanego w obrazie. Artystów łączy portretowanie człowieka, jednak podchodzą do tego w zupełnie odmienny sposób – zarówno pod względem treści, filozofii, jak i warsztatu.

Narracyjne i figuratywne malarstwo Klaudii Ka opowiada o relacji człowiek – natura. Portretowane przez artystkę postaci są zawsze umiejscowione w naturze, współistniejąc i przenikającsię w symbiozie życia. Artystka zauważa wspólne człowiekowi i przyrodzie etapy życia – narodziny, życie, śmierć, ich biologię, harmonię, przenikanie się, nieprzewidywalność i mistykę.  Hiperrealistyczne i magnetyzujące portrety Hugo Silva skupiają się na człowieku i dynamice jego charakteru – emocjach, gestach, przeżyciach. Realistyczne malarstwo olejne na desce zderzone z nowatorskim przedstawieniem wizerunku człowieka, żywą paletą barw, zbliżeniem wyłącznie na portretowaną osobę, pozostawiające surowość tła deski, miejscami tylko z zaznaczonymi w tle graficznymi elementami, w sposób niezwykle silny oddziałuje na widza.

Kurator: Joanna Pongowska

Tymczasowa - ta nazwa została wybrana nieprzypadkowo. Zgodnie z przesłaniem, nasza galeria miała za zadanie tymczasowo umilić czas pasjonatom sztuki. Tymczasem - czas się pożegnać.
W związku z zapotrzebowaniem na przestrzeń, która do tej pory udostępniona była galerii, sztukę w tym miejscu obejrzeć można było wyłącznie do 30 listopada.
Ogromnie dziękujemy artystom, którzy wystawili swoje prace w Tymczasowej i tym samym uświetnili to miejsce.
Podziękowania pragniemy złożyć także kurator Joannie Pongowskiej, która swoja wiedzą, doświadczeniem i doskonałym doborem artystów sprawiła, że to miejsce zaistniało na kulturalnej mapie Warszawy.

Jeżeli chcielibyście w przestrzeni zajmowanej dotychczas przez galerię zorganizować event lub inne wydarzenie, zapraszamy do kontaktu pod events@businessgarden.pl